Czym są sprężarki oraz w jaki sposób działają?

Sprężarki to urządzenia, z jakimi napotykamy się często. Są obecne w wielu zakładach industrialnych, oraz w każdym, szablonowym mieszkaniu! Wentylator, lodówka czy odkurzacz… To jedynie drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Niekiedy pożądany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie też bez ograniczeń zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są przyrządami zdolnymi do zmieniania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do pojemnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a potem sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie musi mieć o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Bardzo znaczącym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą znaczące straty energii w postaci ciepła. Właśnie dlatego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym przypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarki

Zadaniem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia określonego gazu. Taki efekt zwiemy sprężaniem. Gazy mają luźną konstrukcję molekularną. Dlatego tak swobodnie zmienić ich kształt oraz objętość. Wymaga to jednak dużych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez odpowiedniego systemu chłodzenia, sprężarka wybitnie prędko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza sprężarki gaz zostaje zassany. Tuż przy wlocie panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezmiernie wysokie. Dzięki temu czynnik jest szybko przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki wywołuje kilka innych efektów. 

Zachodzi zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niezmiernie stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki spalinowe

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *